Navigation

Filistin Halkı Yalnız Değildir

Printer-friendly versionPrinter-friendly versione-postayla göndere-postayla gönder

DİSK Ankara Şubeler Platformu ve KESK Ankara Şubeler Platformunun yanı sıra çeşitli sosyalist parti ve grupların katılımıyla, 10 Ocakta, Ankara’da bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Katil İsrail devletini protesto etmek ve Türkiye’nin IMF ile anlaşma imzalamasını reddetmek üzere Sakarya Caddesinde toplanan işçi ve emekçiler, AKP İl Binasına doğru yürüyüşe geçtiler. “IMF Uşağı İşbirlikçi AKP”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir”, “IMF Değil Üretenler Yönetsin”, “IMF Defol, Bu Ülke Bu Halk Satılık Değil”, “Gazze Faşizme Mezar Olacak”, “İsrail’le Yapılan Anlaşmalar İptal Edilsin”, “Diren Filistin Kazanacağız” sloganlarını atan işçi ve emekçiler, AKP İl Binasının önünde de sloganlarını devam ettirdiler. Yapılan açıklamalarda İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının giderek şiddetlendiği ve insanların evlerinde ölümü bekler oldukları söylendi. Buna karşılık AKP hükümetinin ve ordunun İsrail’le gizli anlaşmalar yapmaktan, Konya’yı İsrail pilotlarının eğitim alanı haline getirmekten çekinmediği de belirtildi. Açıklamada AKP hükümetine karşı şu talepler yükseltildi:

– İsrail ile diplomatik ilişkiler kesilmelidir.

– İsrail-Türkiye Savunma İşbirliği Anlaşması feshedilmelidir.

– İsrail savaş uçaklarının Konya’da eğitim uçuşları yapmasına son verilmelidir.

– Askeri ve ticari anlaşmalar iptal edilmelidir.

Yapılan açıklamada ayrıca, “IMF ile anlaşma istemiyoruz. AKP, IMF ile anlaşarak krize karşı patronları güvence altına almaya çalışıyor. AKP, krizin faturasını emekçilere, yoksullara çıkartarak krizi patronlar için bir fırsata çevirmeye çalışıyor” denildi. Daha sonra yürüyüş kolu Yüksel Caddesine kadar yürüyerek burada dağıldı.

Filistin halkına yönelik kanlı saldırılar her geçen gün artarken, işçi sınıfı devrimcileri olarak bizlere düşen görev, böylesi kanlı emperyalist savaşları durdurabilecek tek gücün örgütlü işçi sınıfı olduğu bilinciyle mücadeleyi yükseltmektir. Zira bugün Ortadoğu coğrafyasında giderek yayılan savaş cehennemi, örgütlü bir mücadele yürütülmedikçe tüm dünyayı saracak ve dünya işçi sınıfı bu cehennemin içine çekilecektir.