Navigation

January 2009 tarihli yazılar

Statükoculuk, Liberalizm ve Türk Tipi Burjuva Demokrasisi Üzerine Notlar /XI

Mehmet Sinan'ın yazısının 11.bölümünü yayınlıyoruz.

Çocuk Haklarından Kürt Çocuklarının Payına Düşenler

Burjuva ikiyüzlülüğü iğrenç bir sırıtışla yine karşımızda. Kasım ayının üçüncü haftası Çocuk Hakları Haftası olarak kutlanıyorken, aynı günlerde küçücük Kürt çocuklarının yarınlarının nasıl karartılacağının hesapları yapılıyordu. Bir yandan “çocuklar geleceğimizdir” denirken, diğer yandan “polise taş atan çocuk da olsa gereken yapılacaktır” deniyordu. Evet, çocuklar gelecektir gerçekten de.

Nazım Hikmet TC Vatandaşlığına Alındı!

15 Ocak, işçi sınıfı şairi, Mavi Gözlü Dev, yani Nazım Hikmet’in doğum günüydü. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Nazım Hikmet’in TC vatandaşlığına geri alınması söz konusu oldu.

Ezilen çimen miyiz?

Kapitalist sistemin dünya çapında içine girmiş olduğu ekonomik kriz giderek derinleşiyor.

CHP’nin Türbanla Dansı

CHP de AKP de emekçi sınıfları temsil eden partiler değil, egemen sınıfların çıkarlarını takip eden partilerdir. Bu yüzden onların emekçi kadınların gerçek çıkarlarını ve dertlerini düşünmesi söz konusu değildir. Tüm sorunlarımızın çözümü mevcut düzenin yıkılmasından geçtiği gibi, kadın da ancak bu düzene karşı verdiği mücadele ile özgürleşebilir. İşçi sınıfının türban sorununda kurulan tuzağa dikkat etmesi gerekiyor; burjuvazinin bir kesiminin değirmenine su taşımak değil, örgütlü biçimde topuna karşı mücadele etmek gerekiyor.

Ankara’da Devrimcilere Yönelik Polis Saldırısı

Devrimci grupların, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını protesto etmek ve İsrail’le yapılan anlaşmaların iptal edilmesini istemek için Ankara’da düzenledikleri yürüyüş polis saldırısına uğradı. 16 Ocak akşamı YKM önünde buluşularak, “İsrail İle Yapılan Anlaşmalar İptal Edilsin – İsrail Elçilikleri Kapatılsın” pankartı arkasında toplanıldı.

Filistin Halkı Kazanacak

Filistin Halkıyla Dayanışma Komitesi, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını protesto etmek için 17 Ocak Cumartesi günü Ankara’da bir yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı yürüyüş “Filistin halkı kazanacak” ortak pankartıyla birlikte Kolej Meydanından başladı.

Alevi Mitingi ve Düzenin Sözde Açılımları

Kemalizmin ve onun partisi CHP’nin gerçek yüzünü görmedikleri sürece de bu yanılsamaları sürecektir. CHP sürekli olarak bu yanılsamayı yeniden üreterek Alevi emekçileri burjuva devletin payandalarından biri yapmaktadır. İşçi sınıfı devrimcileri bu yüzden bıkmadan usanmadan Alevi emekçilere gerçekleri göstererek onların da işçi sınıfının safında mücadele etmesini sağlamalıdır. Burjuvazinin, demokratik haklar konusunda, hiçbir kesim için atacağı tutarlı, kararlı ve köklü bir adım yoktur. Onun cesaretsizliği bu tür sorunların çözümü görevini de işçi iktidarına bırakmaktadır. Bu yüzden Alevi emekçiler, sahte demokratların ve laikçilik tüccarlarının yarattığı yanılsamaları bir kenara itip, işçi sınıfı devrimciliği anlayışı ile mücadeleye katılmalıdır. Özgürleşmenin başka yolu yoktur.

Katledilişinin 2. Yılında Hrant Dink Ankara’da da Anıldı

Hrant Dink 19 Ocak 2007’de kontrgerilla tarafından örgütlenen faşist bir suikasta kurban gitmişti. Katledilişinin ikinci yılında da unutulmadı Hrant Dink ve Ankara’da da anıldı. Yaklaşık iki bin kişi 19 Ocak günü saat 17:30’da Yüksel Caddesi’nde “2. Yılında Ahparik Hrant’ı Anıyoruz” diyerek toplandı.

İşyeri Komiteleri ve Sınıf Mücadelesi

Tüm dünyayı saran ekonomik kriz nedeniyle binlerce işçinin kapı önüne konduğu ağır bir saldırı dönemi başlamıştır. Bu saldırılar sessizce sineye çekilmeyecekse işçilerin taban örgütlülüklerini oluşturmaya koyulmaları vazgeçilmez bir zorunluluktur. Bu gereklilik hem sendikalı hem sendikasız işyerleri için eşit ölçüde geçerlidir. Zira sendikaların da mücadeleye atılmaları ve bu yolda zorlanmaları için bu tür taban örgütlülüklerinin büyük önemi bulunmaktadır. İşçiler yalnız ve yalnızca öz güçlerine güvenmeli ve bu temelde hareket etmelidirler. O halde saldırıları göğüslemek ve geri püskürtmek için işyeri komitelerini kurmak ve yaygınlaştırmak üzere mücadeleye!

Ölümünün 2. Yılında Hrant Dink Anıldı

19 Ocak 2007’de kontrgerillanın organize ettiği bir suikasta kurban giden Hrant Dink, katledilişinin ikinci yıldönümünde Şişli’de bulunan Agos gazetesi önünde binlerce kişinin katıldığı bir törenle anıldı. Agos binası önünde düzenlenen anmaya katılan binlerce kişi, “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Biji Bıratiya Gelan!” gibi sloganlar attı. Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Ermenice “Hrant İçin, Adalet İçin!” yazılı dövizler taşındı.

2009’a Girerken: Kapitalizm Krizde, İşçiler Ayakta

2008 yılı, kapitalist sistemin küresel krizinin iyice açığa çıktığı, hegemonya yarışında ve emperyalist savaş sürecinde ise önemli dönüm noktalarının yaşandığı bir yıl oldu. Ekonomik krizin yarattığı şok dalgaları ve dünyanın hegemon gücü ABD’deki başkanlık seçimi en çok akıllarda kalan gelişmeler olsa da, yaşananları derli toplu bir biçimde değerlendirmek 2009’da işçi sınıfını ve onun öncü güçlerini nelerin beklediğini görebilmek açısından önemlidir.

Filistin Halkı Yalnız Değildir

Filistin halkına yönelik kanlı saldırılar her geçen gün artarken, işçi sınıfı devrimcileri olarak bizlere düşen görev, böylesi kanlı emperyalist savaşları durdurabilecek tek gücün örgütlü işçi sınıfı olduğu bilinciyle mücadeleyi yükseltmektir. Zira bugün Ortadoğu coğrafyasında giderek yayılan savaş cehennemi, örgütlü bir mücadele yürütülmedikçe tüm dünyayı saracak ve dünya işçi sınıfı bu cehennemin içine çekilecektir.

Dünya Halklarından Gazze’ye Destek, İsrail ve ABD İşbirlikçisi Hükümetlere Lanet!

İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü katliam dünya halkları tarafından günlerdir protesto ediliyor. Düzenlenen gösterilerde İsrail ve ABD emperyalizmi lanetleniyor. Pek çok ülkenin egemenleri İsrail’i kınamak bir yana açıkça Hamas’ı suçluyor. Bir kısmı ise, kendi halklarına karşı İsrail’i protesto eden ikiyüzlü açıklamalar yaparken, gerçekte İsrail’e yaptırım uygulamaya dönük hiçbir ciddi adım atmıyor.

Huzur Bozan Özürcüler

Bir grup liberal aydının, “1915’te Osmanlı Ermenilerinin maruz kaldığı Büyük Felâket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum” diyerek, internet üzerinden başlattıkları imza kampanyası, milliyetçi-ırkçı-devletçi kesimde büyük bir öfke kabarmasına yol açtı.

Yunanistan’daki İsyanın Gösterdiği

6 Aralık gecesi Atina’da bir öğrencinin (15 yaşındaki Aleksandros Grigoropulos) polis tarafından silahla öldürülmesi tüm Yunanistan’ı sarsan bir isyan dalgası doğurdu. Bir haftayı aşkın bir süre boyunca hemen her gün, başta Atina olmak üzere, Yunanistan’ın dört bir köşesindeki kentlerde kitlesel protesto eylemleri, polisle çatışmalar, polis karakollarına baskınlar, devlet binalarına ve büyük sermayenin sembolü olarak görülen mağazalara saldırılar, ortaöğrenim okulları ve üniversitelere dek yüzlerce okulda boykot ve işgaller, radyo-televizyon kanallarının işgali gibi eylemler gece-gündüz dinlemeden sürdü. Eylem dalgası bu ilk yoğun evrenin ardından da son bulmadı ve halen devam etmekte.

Sendikalardan Filistin’e Destek: Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

Antakya’da İsrail Saldırısı Protesto Edildi

Siyonist İsrail’in Filistin’e yönelik katliamını protesto etmek amacıyla Antakya Demokrasi Platformu bir eylem düzenledi. Öğretmenevi, Maksim ve Kapalı Spor Salonu olmak üzere üç farklı yerde toplanan bin kişilik kitle, Ulus Alanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Maksim yürüyüş kolunun güzergâhını ve atılan sloganları gerekçe gösteren polis gerginlik yaşanmasına neden oldu. Pankartların indirilip slogan atılmayacağının söylenmesi üzerine polis yolu açtı.

Katil İsrail Devleti Yine Saldırıyor

Katil İsrail devleti yeni yıl kutlamasını Filistinlilerin kanını içerek yaptı. On yıllardır süren katliamlar serisine bir yenisini eklediği Gazze saldırıyla yüzlerce Filistinlinin (resmi rakamlara göre 500’den fazla, gayri resmi bilgilere göre 1000’den fazla) canına kıydı, binlercesini de yaralı ve sakat bıraktı. Sözde Hamas’ın roket saldırılarına karşı savunma amacıyla yaptığı bu saldırıda, İsrail, kadın, yaşlı, çoluk çocuk dinlemeden Gazze’nin sivil nüfusunu açıkça hedef aldı. Evler, hastaneler, okullar, camiler her türlü sivil yerleşim alanı bu hayasız saldırıdan nasibini aldı.

İsrail Konsolosluğu Önünde Gazze Katliamı Protesto Edildi

İsrail’in Gazze’ye saldırısı Levent’teki İsrail Konsolosluğu önünde yapılan eylemle protesto edildi. Metro girişinde buluşan sosyalist gruplar, pankart, flama ve dövizler eşliğinde konsolosluk önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Eylemde, İsrail saldırılarında katledilen Filistinlilerin görüntülerinin yer aldığı fotoğraflar taşındı.

HSGG Platformu İsrail Saldırısını Protesto Etti

Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen HSGG Platformu bileşenleri, gerçekleştirdikleri eylemle İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısını protesto etti. Eyleme platform bileşenlerinin yanı sıra Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de dövizleriyle katıldı. HSGG Platformu imzalı “Filistin’deki vahşet insanlık suçudur! İsrail ile bütün anlaşmalar iptal edilsin!” pankartının yanı sıra taşınan dövizlerde şu slogan ve talepler yer aldı: “Filistin Halkı Kazanacak!”, “Thawra Hatten Nasr! (Zafere Kadar Devrim!)”, “Katil İsrail Ortadoğu’dan Defol!”, “Siyonist İsrail Filistin’den Defol!”, “Katil İsrail İşbirlikçi AKP!”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir!”, “İsyan, Serhildan, İntifada!”, “Her Yer Gazze Hepimiz Filistinliyiz!”

Emperyalist ve Haksız Savaşlara Son!

İsrail tam da ateşkesin kesildiği sırada yine katil yüzünü gösterdi. Füzeler öğrencilerin okuldan çıktığı saatte atılmaya başlandı. Yüzlerce sivil, çocuk öldü ve yaralandı.

Yunanistan’da Tutuşan İsyan Ateşi

Yunanistan işçilerinin ve öğrencilerinin başlattığı isyan ateşi tüm dünyada burjuvazinin korkusu haline geldi. Yunanistan’da başlayan ve Fransız burjuvazisinin reformunu geri çektiren sınıf mücadelesi, işçi sınıfının mücadelesinin uluslararası etkisini ortaya koyuyor.

19 Aralık Katliamını Unutmadık!

F tipine direnen devrimci tutsaklara desteği azaltmak için, medyanın da yardımıyla, cezaevlerinde devletin kontrolünün zayıfladığını, buraların yasadışı örgütlerin karargâhları haline geldiğini, eğitim kamplarına çevrildiğini, bu sorunların koğuş sisteminden kaynaklandığını iddia ettiler. Çözümün hücre tipi cezaevlerinde olduğuna halk inandırılmaya çalışılarak, hedef tahtasına devrimciler oturtuldu.

Statükoculuk, Liberalizm ve Türk Tipi Burjuva Demokrasisi Üzerine Notlar /X

Mehmet Sinan'ın yazısının 10.bölümünü yayınlıyoruz

“Akıllı Kart”lar Kimin İşini Kolaylaştıracak?

Bugünlerde burjuva medyada elektronik kimlik kartları ve e-devlet uygulamasıyla ilgili övgü dolu haberler sıkça yer alıyor. Sanki yıllardır bu yeni kimlik kartlarının ve e-devlet kapısının yolunu gözlüyormuşuz gibi müjdeli haberler veriliyor. 2010 yılında ülke çapında dağıtılması hedeflenen elektronik kimlik kartları Eylül ayında pilot bölge olarak seçilen Bolu’da uygulamaya konuldu. E-devlet uygulamasıyla beraber devlet dairelerinde görülen pek çok işlem internet üzerinden yerine getirilebilecek.

İstanbul Üniversitesinde Açlık Grevi

İstanbul Üniversitesi tıp fakültesinde kriz bahanesiyle işten atılan part-time çalışan öğrenciler, işten atılmalarını protesto etmek için dönüşümlü olarak açlık grevine gittiler. Ancak üniversite yönetimi buna kulak tıkadı. Greve destek veren Genç-Sen üyesi öğrenciler, yaptıkları basın açıklamasında öğrencilerin taleplerine kulak tıkayan İstanbul Üniversitesi yönetimini protesto ettiler.