Navigation

September 2004 tarihli yazılar

Sosyal güvenlik saldırısı

Sosyal güvenlik sisteminde yeni bir reform önerisi adı altında Çalışma Bakanlığı bir metin yayınladı. Yapılmak istenen temel olarak sosyal güvenlik kurumlarını ortadan kaldırmak.

Emperyalist Savaş ve Kitlelerdeki İç Dönüşümün Öyküsü: 1902 Doğumlular

Ernest Glaeser'in 1902 Doğumlular adlı romanı, savaş ve savaşta alınan tutumları, yığınlardaki değişimleri belgesel bir nitelikte anlatmaktadır. İşçi sınıfının Birinci Dünya Savaşı dönemindeki ruh halini, savaşa dair nasıl bir hazırlıksızlık içinde bulunduğunu ve bunda II. Enternasyonal reformizminin ve şovenizminin nasıl etkili olduğunu çarpıcı bir dille anlatan bu roman, bugünün genç kuşaklarının hafızalarının tazelenmesine katkıda bulunacaktır.

Sendikal Yasalarda Yeni Düzenlemeler

Yeni taslağın meclis gündemine ne zaman geleceğini ve taslaktaki değişikliklerin nasıl yasalaşacağını zaman gösterecek. Şurası açıktır ki, işçi sınıfının yasa değişikliklerine yönelik ısrarcı ve militan mücadelesi olmadığı sürece yasalarda işçiler lehine kalıcı düzenlemeler mümkün değildir. Son dönemde yapılan tüm değişiklikler sermayenin uluslararası sermayeyle entegrasyon sürecinin kopmaz bir parçası olarak gündeme gelmektedir.

Yaşananlardan Ders Alalım

Ders almamız gereken öyle durumlar karşımıza çıkıyor ki bu kadar da olur mu diyoruz. Evet yine bir fabrika ve işçiler yine kapı önündeler.

TC’nin Kürt Halkına Karşı Savaşı Devam Ediyor

Haziran ayının başından beri Kürdistan’da savaş yeniden başladı.

Göçmen İşçilerle Bir Röportaj

Anakara’da 12 Eylül Mitingi

12 Eylül faşist askeri darbesinin üzerinden 24 yıl geçtikten sonra 12 Eylül 2004 günü 78’liler Birliğinin girişimiyle Ankara’da 12 Eylül’ü protesto mitingi yapıldı.

Michael Moore’un Fahrenheit 9/11 filmi

Devrimcinin olmadığı yerde liberali muhaliften saymak

Bu filmi, eminiz ki, Türkiye'deki liberal yazar ve profesörler, ikiyüzlü barışsever aydın ve sanatçılar çok beğenecekler. Gülerek ve eğlenerek izleyecekler ve ardından övgüler birbirini izleyecek. Ellerinden gelse ABD'deki başkanlık seçimlerinde oy kullanmaktan onur duyacak burjuva ideologlarının bir kısmı Moore'un arkasından marşlar söylerken bir kısmı da ona sövgüler yağdıracak. Yeni Başkanın Türkiye kapitalizmine ne getirip ne götüreceğini tartışacaklar. Ve ardından her zaman olduğu gibi bu liberal gevezelikler, ince ince sol harekete ve işçi hareketine sızdırılacak. Çoğu durumda yaşandığı üzere, sol-liberaller ve sendikaları arpalık ve birer kariyer basamağı olarak gören birçok uzman ve akademisyen tayfası, bu sızdırma harekâtında başı çekecek. Ardından "Gelme Bush", "Kapıları kapatalım" vb. gibi soytarılıklar sol hareketin daha devrimci gözüken bazı kesimlerine de sızmaya başlayacak.

Savaş ve Barış

Gerçek özgürlük ve barıştan ancak sınıfların, devletin ve sömürünün olmadığı bir toplumsal sistemde söz edilebilir. Bu toplum, alt evresinden, yani sosyalizmden başlayarak komünist toplumdur.

Üniversiteler Açılırken

Merhaba Marksist Tutum okurları. Ben, İstanbul Üniversitesinden Marksist Tutum okuru bir öğrenciyim; sizinle üniversitede yaşadığım bazı olayları paylaşmak istiyorum.

Sermaye ve Eğitim


Bugün Türkiye solunda eğitim sorununun önemini kabul etmeyen kimse yok gibidir.